Ordinul SFS nr. 390 din 08-07-2021

  • 28 Taxa pe valoarea adaugată
  • 28.3 Obiectul impunerii cu TVA
Constituie obiect impozabil cu TVA încasarea mijloacelor bănești în cadrul sistemului „depozit” la comercializarea către consumatorul final unei baterii sau a unui acumulator pentru autovehicul?
       În conformitate cu prevederile Codului fiscal nr.1163/1997:
   - livrare de mărfuri reprezintă transmitere a dreptului de proprietate asupra mărfurilor prin comercializarea lor, schimb, transmitere gratuita, transmitere cu plată parțială, împrumutul bunurilor fungibile, cu excepția mijloacelor bănești [...] (art.93 pct.3));
    - obiecte impozabile cu TVA constituie livrarea mărfurilor, serviciilor de către subiecții impozabili, reprezentînd rezultatul activității lor de întreprinzător în Republica Moldova (art.95 alin.(1) lit.a)).
     Totodată, conform prevederilor Hotărîrii Guvernului nr.586/2020 pentru aprobarea Regulamentului privind gestionarea bateriilor și acumulatorilor și deșeurilor de baterii și acumulatori:
   - sistem „depozit” reprezintă sistem prin care cumpărătorul, la cumpărarea unei baterii și/sau a unui acumulator pentru autovehicul, plătește vînzătorului o suma de bani, care îi este rambursata atunci cînd bateria și/sau acumulatorul uzat cu electrolitul în el este returnat persoanelor juridice care comercializează baterii și/sau acumulatori pentru autovehicule (pct.5 sbp.10));
   - distribuitorii de BA auto au obligația să aplice sistemul „depozit” asupra prețului de vînzare al BA auto (pct.39 sbp.2));
    - sistemul „depozit” se aplică asupra prețului de vînzare de către distribuitorii de BA auto la comercializarea către consumatorul final, reprezintă 10% din prețul de vînzare al unei baterii sau al unui acumulator auto și este plătit odată cu achiziționarea unei baterii sau a unui acumulator auto, în cazul în care nu se predă o baterie sau un acumulator auto uzat. Sumele încasate din aplicarea sistemului „depozit” nerambursate sînt evidențiate separat în contabilitatea persoanei care desfășoară activitate de comerț cu BA auto și sînt utilizate numai pentru organizarea activității de colectare a BA auto uzați (pct.41).
     Astfel, în contextul celor menționate, încasarea mijloacelor bănești în cadrul sistemului „depozit” nu se încadrează în noțiunea de livrare de mărfuri și, respectiv, nu constituie obiect impozabil cu TVA conform art.95 alin.(1) din Codul fiscal.
      Temei:(Scrisoarea Ministerului Finanțelor nr. 15/3-13/200 din 11.06.2021)
news-events